Grupa Komputronik odpowiada na pytania dotyczące emisji akcji
W raporcie bieżącym 12/2023 Grupa Komputronik poinformowała, że w najbliższym czasie nie planuje emisji nowych akcji. Ze względu na duże zainteresowanie akcjonariuszy, Spółka przedstawia pełne stanowisko w tej sprawie.
Wszelkie informacje przedstawione w raporcie bieżącym 12/2023 pozostają aktualne, a jakakolwiek zmiana w tym zakresie zostanie bezzwłocznie podana do wiadomości publicznej. W razie podjęcia jakichkolwiek decyzji związanych z emisją akcji Spółka bez zbędnej zwłoki zaraportuje o tym fakcie.Spółka zwraca uwagę, iż istnieją różne rodzaje pozyskania finansowania, także od podmiotów profesjonalnych, działających na rynku finansowym. Jeden z możliwych sposobów finansowania jest pozyskanie finansowania od funduszy typu mezzanine, które oferują finansowanie mieszane – składające się zwykle z udzielenia pożyczki, kredytu lub, dodatkowo, objęcia obligacji zamiennych na akcje. W tego typu finansowaniu nabycie obligacji zamiennych na akcje jako zwykle niedominujący element transakcji, charakteryzuje się wysokim dyskontem ceny emisyjnej akcji wobec bieżących lub średnich ważonych obrotem cen akcji z kilku miesięcy poprzedzających uruchomienie finansowania. Tego typu fundusze liczą na wzrost wyceny przedsiębiorstwa jako efekt wsparcia polegającego na udzieleniu dodatkowego finansowania. Korzystają one z prawa zamiany obligacji na akcje nowych emisji, jeśli wycena warrantów (uprawnień do objęcia akcji) jest atrakcyjna wobec bieżącej (w przyszłości) wyceny akcji na giełdzie. Jednakże należy podkreślić, iż nie podjęto żadnej decyzji, nie wdrożono żadnych działań mających na moment publikacji niniejszej informacji doprowadzić do pozyskania tego typu finansowania.
Spółka pragnie podkreślić, że objęcia obligacji wymiennych na akcje zwykle nie stanowi zwykle więcej niż 30% ogólnej wartości finansowania. Pozyskanie finansowania może być korzystne dla Spółki i kreuje potencjał wzrostu sprzedaży, do którego niezbędne jest pozyskanie optymalnego finansowania zwiększonych operacji handlowych. Potencjalnie lepsze wyniki finansowe, możliwe do osiągnięcia dzięki efektowi skali, wspierają wzrost wyceny przedsiębiorstwa, więc są korzystne dla wszystkich akcjonariuszy.
Dodatkowo Spółka podkreśla, że nie podjęto żadnych decyzji co do emisji akcji w najbliższej przyszłości. Ewentualna zgoda Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy na upoważnienie Zarządu do podjęcia działań i decyzji zmierzających do emisji nowych akcji przyczynia się jedynie do zwiększenia potencjału elastyczności. Specyfika zwoływania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, czyli interwały czasowe niezbędne do podjęcia stosowanych uchwał, mogą stanowić barierę sprawnej realizacji celu, jakim jest pozyskanie dodatkowego finansowania.
Upoważnienie Zarządu do ewentualnej emisji akcji ma za zadanie stworzenie efektywnych narzędzi dla Zarządu do podjęcia działań zmierzających do pozyskania dodatkowego, ważnego dla Spółki finansowania. Każda emisja akcji o cenie emisyjnej niższej niż bieżąca wycena akcji na giełdzie oraz ewentualne pozbawienie akcjonariuszy do praw poboru przy nowej emisji wymaga rozbudowanego uzasadnienia. Obecnie nie ma podstaw do tworzenia takich uzasadnień, bowiem Spółka nie prowadzi żadnych rozmów z potencjalnym podmiotem, który mógłby udzielić Spółce finansowania i nie zamierza przeprowadzać emisji po cenie emisyjnej niższej niż bieżąca wycena akcji na giełdzie.