Raport bieżący nr 50/2012

2012/11/19

Zarząd Komputronik S.A. z siedzibą w Poznaniu („Emitent”), wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000270885, przesyła do publicznej wiadomości postanowienie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 7 listopada 2012 r. oddalające zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 26 lipca 2012 r. o wstrzymanie wykonalności wyroku tzw. sądu CSA Eurolegis. Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest prawomocne i wykonalne. Treść postanowienia Sądu Okręgowego z dnia 26 lipca 2012 r. opublikowano w raporcie bieżącym 46/2012.

W uzasadnieniu postanowienia z dnia 7 listopada 2012 r. Sąd Apelacyjny uznał, że korzystne dla Komputronik SA postanowienie z dnia 26 lipca 2012 r. nie narusza prawa. Sąd ponownie odniósł się do skuteczności zapisu na sąd polubowny CSA Euerolegis jako głównej osi sporu między Komputronik SA a Clean & Carbon Energy SA rzutującego na właściwość prywatnego podmiotu CSA Eurolegis sp. z o.o. do rozstrzygania sporów z udziałem Komputronik SA i Clean & Carbon Energy SA. Wydając postanowienie w oparciu o argumentację przedstawianą przez obie strony Sąd Apelacyjny nie miał wątpliwości, że „zarówno okoliczności wprowadzenia zapisu na sąd polubowny do statutu spółki [Clean & Carbon Energy SA], jak też ewentualne powiązanie między uczestnikiem postępowania [Clean & Carbon Energy SA] a sądem polubownym, na co wskazują załączone do akt sprawy opinie prawne, uzasadniają wstrzymanie wykonania wyroku sądu polubownego – Cywilnego Sądu Arbitrażowego Eurolegis spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Gdańsku z dnia 21 czerwca 2012 r.

Sąd Apelacyjny kierował się również tym, że kluczowa dla ważności wyroku sądu Eurolegis z dnia 21 czerwca 2012 r. podstawa jego właściwości kwestionowana przez Komputronik SA nie była przedmiotem w ogóle kontroli sądowej. Mając na uwadze ten fakt jak i grożącą niepowetowaną Komputronik SA szkodę powstałą w wyniku wyegzekwowania kwoty ok. 32 mln zł Sąd Apelacyjny wskazał, że sam fakt aktywnego prowadzenia działalności przez Spółkę o ugruntowanej pozycji rynkowej stanowi wystarczające zabezpieczenie. Dlatego też Sąd nie zobowiązał Spółki do złożenia do depozytu sądowego kwoty ok. 32 mln zł.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu wpisuje się ciąg korzystnych dla spółki rozstrzygnięć w sporze z Clean & Carbon Energy SA. Jest to już kolejne (siódme) postanowienie, w którym sądy powszechne podobnie jak Komputronik SA oceniają niewłaściwość CSA Eurolegis do rozstrzygania sporów między spółkami. Obecnie zatem nie istnieje ryzyko, że przeciwko Komputronik SA będzie prowadzona egzekucja z jakichkolwiek kwot na rzecz Clean & Carbon Energy SA.

Powyższą informację Zarząd Spółki, przekazuje na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz. U. 2009 r. Nr 185, poz. 1439 ze zm.) oraz § 5 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2009 r. Nr 33 poz. 259 ze zm.).